Jak możesz samodzielnie uczyć się WordPressa – porady i sztuczki

WordPressem internet stoi – śmiało można tak powiedzieć. Jak wynika z bieżących danych, ponad 30 procent wszystkich stron internetowych “stoi” na WordPressie. Jest to potężne narzędzie, a jednocześnie niezwykle przyjazne i intuicyjne dla użytkownika. Jego znajomość może okazać się przydatna w wielu różnych sytuacjach, dlatego nawet jeśli komuś pozornie wiedza z obsługi WP zdaje się być zbędna, to jednak podstawy naprawdę warto znać. Ale skoro tu jesteś, to najpewniej doskonale o tym wiesz. Jeśli chcesz już teraz dowiedzieć się, jak samodzielnie uczyć się WordPressa, przeczytaj ten materiał. Znajdziesz w nim przydatne wskazówki i porady, które pomogą Ci poznać to fantastyczne narzędzie.

Połącz wiedzę z praktyką

W sieci znajdziesz dziesiątki stron internetowych, na których zobaczysz krótkie hasło: “Powered by WordPress”. Przesądza o tym prostota obsługi tej platformy, dzięki czemu wcale nie trzeba zaczynać nauki od wertowania długich poradników, związanych z obsługą i tworzeniem stron na WordPressie. Oczywiście warto jest zacząć od poznania podstaw, ale nie chodzi o to, by od razu poznawać całą platformę. Zdobywane wiadomości trzeba krok po kroku “testować” na założonej przez siebie stronie. Nie bez kozery mawia się, że nauka połączona z praktyką to najlepszy sposób na przyswajanie wiedzy. Co ważne, aby zacząć naukę WordPressa wcale nie trzeba długo szukać, bo w sieci jest wprost pełno stron i poradników z informacjami o obsłudze tej popularnej platformy.

Co musisz wiedzieć na początek? To, że choć WordPress jest bardzo przystępny i prosty, to jednak… początkowo wcale taki nie musi Ci się wydawać. Jest tam pełno przycisków i sekcji, w których niekiedy można się zagubić. Najpierw oswajaj się z wyglądem platformy, przechodź przez poszczególne obszary, a potem podejmuj próby edycji.

Rozwijaj swoją stronę i… miej motywację

Mając swoją stronę na WordPressie, staraj się przez cały czas ją ulepszać, wprowadzać ciekawe zmiany i po prostu wprowadzać to, czego aktualnie się dowiedziałeś – a to możesz dodawać nowe zakładki, a to testować ciekawe wtyczki, ułatwiające pracę. Eksperymentuj i baw się, podglądaj wprowadzone przez siebie zmiany i porównuj je z tym, co było poprzednio.

Aby być pewnym, że nauka będzie szła we właściwym kierunku – szczególnie jeśli jest nim po prostu stworzenie swojej własnej strony, zastanów się, co Cię w tej nauce motywuje.

Taka świadomość na pewno się przyda, kiedy pojawią się pierwsze trudności. A to, że się pojawią, jest pewne. Pamiętaj, że samodzielne prowadzenie strony to tak naprawdę oszczędność czasu i pieniędzy. Do tego jest to olbrzymia satysfakcja, poczucie, że naprawdę możesz sam zrobić coś fajnego. A kto wie – może i świetny wstęp do zdobycia nowego zawodu? Dlatego nie zrażaj się przy niepowodzeniach. Sięgaj stopniowo od rzeczy prostych, aż po te najbardziej skomplikowane. Rozwijaj wiedzę z innych zakresów, przydatnych w prowadzeniu strony na WordPressie: na przykład pozycjonowania i optymalizacji, CSS, a może nawet tworzenia prostych grafik. Po pewnym czasie zauważysz, że już wiesz, co w trawie piszczy.