Jak najlepiej wykorzystać czas na studiach? Przydatne wskazówki

Czas spędzony na studiach przez większość absolwentów wspominany jest jako jeden z najlepszych okresów w życiu. Trzeba przyznać, że w dużej mierze dotyczy to studentów studiów dziennych, którzy jeśli już idą do pracy, to dlatego, że pozwala im na to organizacja studiów i którzy mają na to ochotę. Zwykle i w przypadku jednych, i drugich, studia połączone z pracą nadal pozwalają wieźć typowo studenckie życie. Z całą pewnością jest to jeden z przykładów na to, że czas na studiach można wykorzystać lepiej lub gorzej. Jak więc wykorzystać ten czas do maksimum? Oto kilka ciekawych wskazówek.

Co warto robić, z myślą o przyszłej karierze?

Zacznijmy od tego, co można robić, by w przyszłości pomóc sobie na ścieżce zawodowej. Co prawda wielu studentów nawet wybierając kierunek i kończąc go nie zawsze ma konkretny plan na siebie i nie wie jeszcze, jaką drogę zawodową obierze, ale wszyscy, którzy są już zdecydowani, mogą zrobić bardzo wiele, by sobie pomóc.

Większość uczelni daje swoim studentom naprawdę wiele ciekawych dróg rozwoju. Jednym z przykładów są liczne koła naukowe, w których pod okiem doświadczonej kadry można zdobywać dodatkową wiedzę i umiejętności. Podobnie działalność w organizacjach studenckich pozwala zbierać cenne doświadczenia – na przykład podczas organizacji większych uczelnianych wydarzeń, takich jak panele czy spotkania ze znanymi gośćmi. Każdy, kto ma na przykład świetne zdolności organizatorskie, może w takich wydarzeniach zabłysnąć.

Oczywiście rozwój nie zamyka się tylko na uczelni. Bardzo popularne są wśród studentów różnego typu programy wymian studenckich. W ten sposób można studiować nie tylko na uczelniach w kraju, ale także za granicą. To naprawdę unikalne i wyjątkowe doświadczenie, jakie każdy, kto go doświadczył, zapamiętuje na długo. Międzynarodowe środowisko, możliwość mieszkania w innym kraju i obracania się wśród osób z całego świata – poznawanie ich zwyczajów, a przede wszystkim możliwość zaznajomienia się z trybem nauki na obcej uczelni mogą okazać się bardzo przydatne.

Poza programami wymian ambitny student skorzystać może z różnorodnych stażów lub praktyk. Te przeznaczone są raczej dla tych osób, które także wiedzą, jaki kierunek zawodowy obiorą po studiach. Praktyki i staże pozwalają zdobyć doświadczenie w danej dziedzinie, ale także zyskać cenne kontakty w branży. Jest to też szansa na wyrobienie sobie pierwszego portfolio. Zrealizowane tak projekty będą ciekawym uzupełnieniem pierwszych curriculum vitae, w których absolwent nie zawsze może pochwalić się większymi osiągnięciami – a właśnie tych oczekuje potencjalny pracodawca.

Studia: szkoła życia

Powiedzmy szczerze: okres studiów to przecież nie tylko czas nauki i przygotowań do wkroczenia w życie zawodowe. To przede wszystkim kilka lat, które dla młodego człowieka są czasem przejściowym pomiędzy szkołą średnią, a tym, co dzieje się po studiach: resztą życia. To moment wkraczania w dorosłość, a jednocześnie wiele chwil zabawy i poznawania ludzi. To podczas studiów mamy coraz więcej obowiązków i coraz bardziej wiemy, że “to już na serio”, ale jednocześnie nadal mamy bardzo wiele swobody i możliwości. Nie jesteśmy zbyt przeładowani odpowiedzialnością, dlatego możemy po prostu się bawić i poznawać życie. Jedynym ze sposobów na rozwój jest na przykład integracja. Poznawanie ludzi, zabawa i godziny spędzone ze znajomymi, to coś nieocenionego, co każdy wspomina chyba bardziej i dużo mocniej za tym tęskni w przyszłości. 

To teraz masz czas na szalone i dalekie podróże, przemierzanie świata autostopem, albo zdobywanie odległych górskich szczytów. I właśnie teraz masz znacznie większą szansę, że spotkasz ludzi, którzy będą chcieli to robić z Tobą, bo ich styl życia jest temu bliski. To wszystko także jest rozwijaniem siebie i swoich pasji. A taki rozwój osobisty z pewnością jest świetnym wykorzystaniem czasu na studiach.