Najlepsi youtuberzy, którzy zainspirują Cię do nauki

Jeśli jesteś studentem, dla którego nauka jest pasją, to masz olbrzymie szczęście. Niestety – dla większości studentów wiele przedmiotów, których muszą się uczyć, to po prostu nuda. Cóż, nie każdy zdążył odkryć swoją pasję. Na szczęście nauka w dzisiejszych czasach wcale nie musi być monotonna i mało angażująca, a sposobów na to, by się o tym przekonać, jest wiele. Dziś z pomocą przychodzi internet i dostępne w nim materiały, tworzone przez ludzi z naukową pasją, którzy zainspirują Cię do nauki.

Jeśli szukasz wiedzy z konkretnych przedmiotów

To zadziwiające, jak wiele kanałów na YouTube poświęconych jest nauce. Część z nich przedstawia informacje z różnych dziedzin, podczas gdy równie wiele poświęconych jest konkretnym zagadnieniom.

Właśnie taki jest kanał zatytułowany “Pasja informatyki”, prowadzony przez Mirosława Zelenta i Damiana Stelmacha. Jak przekonują autorzy, ich materiały pokazują informatykę jako dziedzinę przystępną, której język wcale nie musi być odstraszający i zagmatwany. Autorzy korzystają z różnych form przekazu: publikują materiały wideo, podcasty, różnego typu artykuły, a także własne testy i zadania, sprawdzające wiedzę. Co ważne, dostęp do wszystkich materiałów jest bezpłatnym.

Fanów astronomii z pewnością zaciekawi kanał Piotra Koska, zatytułowany “Astrofaza”. Jest to cała masa ciekawostek, faktów oraz niezwykłych informacji, dzięki którym widz zobaczy kosmos z całkiem innej perspektywy.

Bardzo wiele kanałów na YouTube poświęconych jest historii. Nic dziwnego, bo ta od zawsze nas pasjonuje. Każdy z nas lubi poznawać przeszłość – nawet jeśli nie jest związana bezpośrednio z nami samymi. Zagadnieniom historycznym poświęcone są m.in. kanały “Historia bez cenzury” oraz “ThrashingMadPL”. Pierwszy z kanałów to, zdaniem autorów, “Ostra jazda bez trzymanki”, która w ciekawy sposób przekazuje i uzupełnia braki  historycznej wiedzy, a drugi to kanał, który szczególnie spodoba się wielbicielom gier nawiązujących do wydarzeń historycznych – bo i taki temat tam się znajdzie. Głównie jednak poświęcony jest właśnie historii, a odcinki “Historia na szybko” pozwalają bardzo łatwo przyswoić sporo przydatnej wiedzy.

Kanały dla ciekawych świata

Jeśli nie interesują Cię żadne konkretne przedmioty, a szukasz miejsca w sieci, które odkryje przed Tobą różne dziedziny nauki i pokaże, jak ciekawy może być świat, poszukaj kanałów multidyscyplinarnych. Są to na przykład “Nie wiem, ale się dowiem” oraz “Uwaga! Naukowy bełkot”. Obydwa w przystępny, ciekawy i zaskakujący sposób ukazują zagadnienia różnych dyscyplin na podstawie konkretne, sprawdzone, rzetelne źródła. Autorami pierwszego z kanałów są: Mateusz Kucharek, Wojciech Wróbel, Rafał Styczyński. Drugi prowadzi Dawid Myśliwiec.

Bardzo ciekawymi kanałami są “Wojna idei” oraz “Człowiek absurdalny”, które w oryginalny sposób ukazują złożoność ludzkiej psychiki oraz egzystencjonalne rozterki człowieka. “Wojnę idei” Szymona Pękali i “Człowieka absurdalnego” Łukasza Polikowskiego można polecić tym, którzy lubią zagadnienia psychologiczne, filozoficzne, czy psychoanalityczne. W drugim kanale często ukazane są one przez pryzmat wytworów ludzkiego umysłu, takich jak literatura czy film. 

W zestawieniu inspirujących kanałów na YouTube nie może zabraknąć także czegoś dla fanów języków – na czele z angielskim. Są to zarówno kanały angielskojęzyczne, jak i polskojęzyczne, więc każdy znajdzie coś, co będzie odpowiednie dla jego językowego zaawansowania. Z pewnością w grupie wyróżniających się kanałów w tej tematyce powinien znaleźć się “Kurzgesagt”. Znajdziemy tam zaledwie jedno wideo w miesiącu, jednak jest to bardzo wyjątkowy materiał w postaci animowanego filmu, w którym ukazane jest ważne społeczne czy filozoficzne zagadnienie. Kanał ma ponad półtora miliona subskrybentów, co potwierdza, że jest naprawdę interesujący.

W podobnym tonie, co poprzedni, utrzymany jest również angielskojęzyczny kanał o nazwie “The school of life” – czyli po prostu “Szkoła życia”. Jest to zbiór animowanych materiałów, w których omawiane są treści filozoficzne, psychologiczne, kulturowe czy historyczne. Jest to więc porcja wiedzy połączona z nauką języka angielskiego.