Najlepsze na świcie muzea techniki

W dziedzinie techniki cały czas wiele się dzieje. Ciągle prowadzone są badania, opracowuje się nowe technologie, powstają gadżety lepsze od już istniejących, a wiele skonstruowanych wcześniej odchodzi w zapomnienie. Dobrze więc, że na świecie działa wiele obiektów muzealnych, dokumentujących rozwój techniki oraz uwzględniających te przedmioty i zjawiska, które najmocniej przyczyniły się do rozwoju cywilizacji. Oto kilka z nich.

Muzeum Brytyjskie w Londynie

Ta placówka muzealna, która istnieje od 165 lat i jest najstarsza na świecie, gromadzi wiele ważnych eksponatów z różnych dziedzin nauki i techniki, uporządkowanych zgodnie z ich rozwojem historycznym. Obrazują one m.in. działalność brytyjskich wynalazców, którzy w znaczący sposób przyczynili się do rozwoju cywilizacji. Można więc obejrzeć wyposażenie pracowni Jamesa Watta oraz jego pionierskie maszyny parowe, słynną Rakietę – parowóz George’a Stephensona czy prototypowe odbiorniki telewizyjne Johna Logie Bairda. Nie bez znaczenia jest działalność oświatowa londyńskiego muzeum, kierowana do różnych odbiorców. Jako pierwsze na świecie utworzyło ono specjalny dział dla dzieci. Młodzi zwiedzający mogą w nim w formie zabawy zdobywać wiedzę o otaczającym ich świecie. Wstęp do muzeum jest darmowy, być może m.in. dlatego placówkę odwiedza rocznie ogromna liczba ludzi. W 2019 roku było to ponad 6 milionów.

Muzeum Niemieckie w Monachium

Utworzony w 1903 roku obiekt muzealny należy do najstarszych na świecie. Bije rekord w zakresie powierzchni wystawienniczej, która liczy 45 000 m2. Bogate zbiory Muzeum Niemieckiego obejmują większość dziedzin świata techniki – od historii techniki aż po największe osiągnięcia techniczne na przestrzeni dziejów. Wśród około 25 000 obiektów, rozmieszczonych na 40 wystawach, można obejrzeć m.in. pierwszy samolot z silnikiem braci Wright, pierwszą elektryczną lokomotywę Wernera Siemensa z 1879 roku, samochód trójkołowy Karla Benza z 1886 roku czy pierwszy niemiecki okręt podwodny U-1 z 1906 roku. Obok eksponatów tego typu uwagę zwiedzających przyciągają wykonane w skali 1:1 rekonstrukcje różnego rodzaju obiektów przemysłowych, np. kopalni. Oprócz samego oglądania warto też zarezerwować czas na samodzielne wykonywanie eksperymentów, obserwatorium astronomiczne czy planetarium.

Miasto Nauki i Przemysłu w Paryżu

Usytuowane na przedmieściach Paryża Miasto Nauki i Przemysłu jest największą pod względem liczby pięter tego typu placówką w Europie. Już sama fasada z metalu i szkła, będąca dziełem irlandzkiego architekta i licząca 300 m szerokości, zapowiada prawdziwy maraton zwiedzania. Przestronne, sprawiające wrażenie kosmicznych wnętrza zawierają pozbawione tradycyjnych gablot czy wystaw ekspozycje multimedialne i interaktywne, dotyczące m.in. życia na ziemi, optyki, działania sił, energii, matematyki, kosmosu czy akustyki. Funkcjonowanie konkretnych zjawisk przybliża zwiedzającym udział w eksperymentach.

Zairon, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Szwajcarskie Muzeum Transportu

Ten obiekt muzealny, którego ściany pokryte są wielkimi informacyjnymi znakami drogowymi, dokumentuje zmiany w dziedzinie transportu, rozumianego jako wszystko, co poprzez stulecia służyło do przemieszczania się ludzi oraz towarów. Historię mobilności i komunikacji obrazują wystawy i parki tematyczne, symulatory, stacje interaktywne, filmy, pokazy. Ponad 300 obiektów przedstawia rozwój transportu na drogach, wodzie, szynach, w powietrzu a nawet w kosmosie.

Centrum Nauki Kopernik

Ten usytuowany w Warszawie obiekt stawia sobie za cel „inspirowanie do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi”. Swoją misję realizuje poprzez umożliwianie wykonywania eksperymentów. W poświęconej człowiekowi i przyrodzie Strefie Eksperymentowania można uczyć się przez samodzielne wykonywanie doświadczeń, wykorzystując blisko 400 eksponatów z 19 grup tematycznych. Otwarta dla publiczności w 2010 roku placówka cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród młodych i starszych zwiedzających.