Pytania, na które nauka nie potrafi jeszcze odpowiedzieć

Świat nauki nie zna stagnacji. Bez przerwy prowadzone są badania, dokonywane odkrycia, powstają nowe wynalazki. Naukowcy znajdują odpowiedzi na nurtujące człowieka pytania. Wciąż jest jednak wiele problemów, których nauka nie potrafi rozwiązać.

1. Jak powstał świat?

Fizycy głoszą teorię, że Wszechświatowi, jaki znamy obecnie, dało początek zjawisko, nazywane Wielkim Wybuchem. Miało ono nastąpić około 14 miliardów lat temu. Przed Wielkim Wybuchem cała materia stłoczona była w jednym punkcie, który miał nieskończoną temperaturę i gęstość. Jednak z powodu braku odpowiednich narzędzi naukowcy nie potrafią opisać momentu narodzin Wszechświata – w zetknięciu z nim załamują się wszystkie znane prawa natury, tracą sens pojęcia czasu i przestrzeni. Nauczyli się jednak opisywać rozwój Wszechświata od chwili tuż po wybuchu aż do współczesności.

Należy jednak podkreślić, że jest to teoria.

2. Czy Wszechświat jest nieskończony?

Patrząc nocą w niebo z mnóstwem gwiazd, nietrudno odnieść wrażenie, że świat jest nieskończony. Ale podobną iluminację można teraz stworzyć na suficie w sypialni. Obecnie nauka nie potrafi dać wiążącej odpowiedzi, czy Wszechświat jest nieskończony, czy też ma swoje granice. Uczeni mają swoje teorie. Grupa naukowców, dokonująca analizy map wygenerowanych przez superpotężny teleskop w Nowym Meksyku ustaliła, że Wszechświat ma „płaski” plan. Czy jest jednak ograniczony? Jedna z dominujących teorii głosi, że od momentu Wielkiego Wybuchu wszechświat nieustannie się rozszerza z prędkością większą niż prędkość światła. Ponieważ jednak nie możemy sięgnąć poza granicę prędkości światła, pytanie o nieskończoność świata nieprędko znajdzie odpowiedź.

3. Czy możliwe są podróże w czasie?

Wielu z nas z zainteresowaniem ogląda filmy, w których bohaterowie przenoszą się w czasie. Często sami też chcielibyśmy posiąść taką umiejętność. Póki co jest to jednak niemożliwe.

A czy będzie możliwe kiedykolwiek w przyszłości? Być może podróże w czasie nie są po prostu fantastyką, tylko nauka jeszcze nie znalazła odpowiednich rozwiązań, aby się zrealizowały? Jednym z nich mogłoby być wykorzystanie tuneli czasoprzestrzennych. Po dostaniu się to takiego tunelu można by wyjść z niego w zupełnie innym czasie i miejscu. A może przydatne byłyby czarne dziury, które mają tak niewiarygodne przyciąganie grawitacyjne, że spowalniają czas? Czy poruszanie się z prędkością światła lub też wykorzystanie kosmicznych strun? Każde z tych rozwiązań kojarzy się z utworami science fiction, ale przecież wcześniej wiele ze zrealizowanych pomysłów też za takie uważano.

4. Jak zaczęło się życie?

Na Ziemi mamy wiele najróżniejszych form życia. Wszystkie z nich rozmnażają się, aby utrzymać swój gatunek przy życiu. Skąd się jednak wzięły? Wierzący w siły nadprzyrodzone mają prostą odpowiedź. Nie jest jednak ona tak oczywista, jeśli naukowo spojrzeć na problem. Na razie istnieją jedynie teorie. Wielu naukowców uważa, że powstanie życia jest naturalnym procesem. Na naszej planecie istniały potrzebne do budowy żywej materii składniki, które połączyły się, tworząc komórkę, przystosowaną do odtwarzalnego życia. Nadal tajemnicą jest, co dało temu początek.

5. Czy jesteśmy sami we Wszechświecie?

Wielu badaczy twierdzi, że to niemożliwe. Przecież tylko w naszej galaktyce może istnieć nawet 40 miliardów planet nadających się do zamieszkania. Woda i potrzebne pierwiastki są na wielu z nich. Naukowcy z NASA uważają, że w czasie najbliższych dekad możemy znaleźć ślady życia poza Ziemią. Czy jednak są gdzieś w Kosmosie istoty rozumne? – oto jest pytanie, na które nauka jeszcze długo nie udzieli odpowiedzi.