Technologie, bez których trudno byłoby obecnie żyć

Zaczynamy zwykły dzień. Budzimy się, często przy pomocy wcześniej ustawionego alarmu. Bierzemy prysznic, suszymy włosy, myjemy zęby. Włączamy ekspres do kawy. Z lodówki wyjmujemy produkty żywnościowe. Zjeżdżamy windą do garażu, wsiadamy do auta. Jadąc rozmawiamy z przyjacielem przez komórkę. Wszechobecne wytwory techniki. Wszystko, co nas otacza, jest takie oczywiste. Było wczoraj, jest dziś, będzie jutro. A gdyby jednak jakimś pechowym zrządzeniem losu technologie, obecne na co dzień w naszym życiu, zniknęły? 

Nowoczesne środki komunikowania się

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez telefonów, smsów, mmsów, komunikatorów internetowych, poczty elektronicznej itp., czyli tego, co zwykło się określać środkami komunikacji indywidualnej. Dlatego ciągle powstają coraz bardziej nowoczesne gadżety z tej dziedziny, które cieszą się ogromnym powodzeniem, usprawniając życie a często po prostu schlebiając próżności posiadacza.

Telefon komórkowy – w pierwotnej wersji gadżet do kontaktu z nieograniczoną liczbą osób, a obecnie prawdziwe centrum dowodzenia codziennością – znajdziemy tak u dorosłych, jak i u wielu dzieci.

Niemal w każdym domu jest urządzenie, które steruje praktycznie wszystkim – komputer osobisty. Komputer osobisty z pewnością zasługuje na miano najważniejszego wynalazku współczesnego świata – sam jeden zastąpił wiele wcześniejszych technologii. Urządzenie to możemy spotkać niemal w każdym zakątku naszej planety.

Wielu ludziom równie trudno byłoby egzystować bez mass mediów. Radio, telewizja ,internet w krajach rozwiniętych są udziałem większości społeczeństwa. Programy informacyjne, rozrywkowe, filmy, seriale zapełniają czas nie tylko emerytom.

Bankowość internetowa

Zarządzanie pieniędzmi online znacząco usprawnia życie. Wiele ludzi, zamiast na tradycyjne wizyty w bankach stawia na bankowość internetową. Coraz częściej używane są aplikacje na telefonach komórkowych, służące do dokonywania transakcji, płacenia rachunków czy sprawdzania salta. Dlatego też trudno sobie wyobrazić życie bez takich wynalazków technicznych.

Nawigacja GPS

Ponieważ samochód to obecnie dobro powszechne, popularnością cieszy się system nawigacji satelitarnej. Pierwotnie został stworzony przez Departament Ochrony USA na potrzeby armii. Dziś jednak niemal każdy właściciel czterech kółek ma go w samochodzie, dzięki czemu może korzystać z danych, przesyłanych przez 32 krążące na orbicie satelity, dostarczających użytkownikowi informacji o położeniu oraz ułatwiających lokalizację w terenie.

AGD

Urządzenia określane tym mianem są dla nas po prostu codziennością. Przy dostępnych obecnie najnowocześniejszych gadżetach elektronicznych wydają się mało istotne i są – niesłusznie – niedoceniane. A przecież lodówka i pralka to urządzenia, które diametralnie zmieniły domowe życie.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym także stały się „smart”. Inteligentna lodówka na życzenie właściciela przygotuje listę zakupów, a podłączoną to internetu pralkę można uruchomić z dowolnego miejsca.

Sieć elektroenergetyczna

Rozważając, bez jakich wynalazków technicznych trudno byłoby obecnie żyć, nie sposób nie wspomnieć o tym, bez czego ogromna ich większość nie mogłaby po prostu funkcjonować, a co wydaje się być często zupełnie pomijane, a mianowicie energia elektryczna. Najnowocześniejsze gadżety nie zadziałają bez zasilania prądem. Najbardziej wytrzymała bateria też się w końcu rozładuje, dlatego nie zapominajmy o odkryciu Franklina i innych badaczy, dzięki którym codziennie możemy korzystać z energii elektrycznej.