Czym jest WordPress i jak z niego korzystać?

WordPress jest znanym na całym świecie narzędziem, umożliwiającym tworzenie i edytowanie stron internetowych. Platforma ta ceniona jest za intuicyjną, łatwą obsługę, bogactwo dostępnych rozwiązań oraz szerokie możliwości dostosowania narzędzia do swoich potrzeb. Wszystko to sprawia, że dziś WodPress jest najpopularniejszą platformą do zarządzania treścią stron internetowych. Można na nim “postawić” zarówno duże serwisy, jak i niewielkie strony, takie jak blog osobisty. Co najważniejsze: nie musisz być ani specem od programowania, ani od grafiki. Wszystko zrobisz z pomocą dostępnych motywów i wtyczek.

WordPress: jak zacząć?

Początki bywają trudne niemal w każdej dziedzinie, która jest dla nas nieznana. Często jednak szybko przekonujemy się, że strach ma wielkie oczy, a wszystko jest kwestią wprawy. Tak też jest z WodrdPressem.

Jak zacząć? Po pierwsze musimy mieć dla swojej strony domenę oraz hosting. Te musimy wykupić, ale nie jest to wcale dużo bardziej skomplikowane niż typowe zakupy w sieci. Na tym etapie wybieramy także tak zwany motyw lub szablon, czyli cały wygląd naszego bloga. Dla przykładu strona może być minimalistyczna, romantyczna z motywami kwiatowymi, nowoczesna, fantazyjna itp. Tak naprawdę motywów są setki tysięcy i są w wersji darmowej lub płatnej. Można je pobrać bezpośrednio z oficjalnej strony WP, ale nie tylko. Warto przed wyborem dobrze poznać wygląd danego szablonu oraz jego możliwości, ponieważ niekiedy ograniczenia danego motywu nie pozwolą nam na preferowane przez nas ustawienia strony.

W praktyce jednak to się rzadko zdarza, bowiem liczba wtyczek i dostępnych rozwiązań jest tak duża, że niemal zawsze znajdziemy coś, co będzie nam odpowiadać.

Wróćmy na chwilę do domeny i hostingu. Domena jest w uproszczeniu indywidualną nazwą naszej strony. Składa się z jednego lub kilku wyrazów oraz tak zwanego rozszerzenia. Na przykład w nazwie domeny mójblog.com rozszerzeniem jest “com”. Oczywiście znalezienie wolnej, niewykupionej przez nikogo domeny, która będzie krótka, chwytliwa i jednocześnie pożądana z punktu widzenia optymalizacji strony, wcale nie jest łatwe i zależy w dużej mierze także od tego, ile jesteśmy w stanie zapłacić. Najlepsze domeny ze świetną historią mogą być naprawdę drogie. Na szczęście wcale nie musisz od tego zaczynać i możesz na początku postawić na domenę bezpłatną albo kosztującą kilka złotych rocznie.

Z kolei hosting, to “udostępnianie zasobów serwera, jego przestrzeni, w celu umożliwienia dostępu do jego zawartości innym” – jak głosi definicja jednego z operatorów hostingowych. Aby strona działała, była widoczna i mogła być odwiedzana, musisz mieć gdzie ją “postawić”.

Ok – masz już szablon, domenę i hosting. Co teraz? Kolejny etap to instalacja szablon.

Jak zainstalować szablon WordPressa?

Przejdźmy do konkretnej praktyki. Wybrany szablon należy na swojej domenie osadzić. Można to zrobić z poziomu panelu WordPressa. Wchodzimy kolejno w zakładki: “wygląd”, “motywy”, “dodaj nowy” – i klikamy “instaluj”. Jeśli instalacje chcemy przeprowadzić w inny sposób, możemy też użyć plików .zip, które należy przesłać na stronę. Dokładne instrukcje dotyczące wszystkich zagadnień instalacji znajdziesz w witrynie WordPressa.

Dobrze jest wybrać motyw, który będzie jak najbardziej dopasowany do najnowszej wersji WordPressa. Kiedy już go zaimplementujemy na stronę, możemy dopasować do niego wiele ciekawych wtyczek, które ułatwią nam prowadzenie strony – na przykład w zakresie pozycjonowania czy dodawania zdjęć.

Kiedy już wszystko działa, warto samodzielnie “przeklikać się” i poznać funkcje WordPressa. Jest ich bardzo wiele, ale to temat na osobny artykuł.