Sześć najlepszych alternatyw dla WordPressa w 2021 roku

Trudno w to uwierzyć, ale ponad 30 procent wszystkich stron internetowych zbudowanych jest” na WordPressie, czyniąc platformę najpopularniejszym narzędziem do tworzenia stron internetowych. Zdawać się może, że cały internet WordPressem stoi i nie ma nic, poza nim. Ale to oczywiście mylne przekonanie, bowiem alternatyw dla popularnej platformy jest bardzo wiele. Jeśli jesteś zainteresowany innymi rozwiązaniami, koniecznie przeczytaj ten materiał.

Wix

Wix od kilku lat staje się coraz bardziej popularny. Olbrzymią zaletą tego kreatora stron internetowych jest niezwykła łatwość obsługi, jest to bowiem rozwiązanie typu “przeciągnij i upuść”. Oznacza to tyle, że po prostu wybierasz sobie dany element i przeciągasz go w miejsce, w którym chcesz, by się pojawił. Wix ma swoją płatną wersję, ale także i darmową, a oprócz tego kilkaset bezpłatnych szablonów stron, z których możesz korzystać. Podobnie jest z narzędziami – część jest darmowa, część wymaga abonamentu,

Site 123

Jest to platforma oparta o taki sposób dodawania, jak w przypadku Wix. W porównaniu do WordPressa jest zdecydowanie łatwiejsza w prowadzeniu i ma mnóstwo darmowych szablonów. Co więcej, użytkownik Site 123 w podstawowym planie dostaje także szereg narzędzie do e-marketingu.

Weebly

Zaletą tej platformy jest możliwość wykorzystania jej do stworzenia strony internetowej niemal dowolnego typu, ale często jest wybierana do e-commerce ze względu na szeroki wybór funkcji w tym zakresie. Olbrzymim plusem jest to, że platformę instalujesz już z najczęściej używanymi narzędziami. W przypadku WordPressa wszystko trzeba instalować ręcznie.

Jimdo

Kolejny świetny kreator stron internetowych, którego przewagą nad WP jest wykorzystanie w nim sztucznej inteligencji. Narzędzie o nazwie Dolphin AI zadaje Ci kilka pytań dotyczących Twoich preferencji co do strony i jej wyglądu i już po kilku chwilach dostajesz wstępny projekt, który możesz potem swobodnie edytować. Warto zwrócić uwagę na to, iż platforma ta jest bardzo prosta w obsłudze, ale jednoczesnie jeśli ktoś zna się na programowaniu, to może wprowadzać do kodu własne zmiany. Takiej opcji WordPress nie daje.

Volusion

Ta platforma stworzona jest specjalnie z myślą o branży e-commerce. Choć nie istnieje żadna darmowa wersja, a jedynie skorzystać można z próbnych i bezpłatnych 14 dni, to jednak jest to kreator wart polecenia. W najniższych pakietach ma bardzo wiele narzędzi, za które w WP trzeba słono zapłacić.

Joomla

W zestawieniu nie może zabraknąć także i tego kreatora, który jest jednym z największych konkurentów WordPressa. Jest to platforma bardzo elastyczna, której ważną cechą jest dwuskładnikowe uwierzytelnianie, będące dobrym zabezpieczeniem przed włamaniami i atakami. Jednocześnie jest ona bardzo popularna, co przekłada się na dużą społeczność i wsparcie.